Med poslušanjem te novice sicer izvem, da me bo vse skupaj prišlo, v primeru 60-litrskega tanka, zgolj 2,6€ več kot do sedaj, ampak kljub vsemu sem začel razmišljati o dogajanju v zadnjih 18 mesecih na tem področju.
Malo raziskave med odmorom za malico in rezultati so seveda na dlani. Mene osebno le-ti niso presenetili, upam pa, da tudi med vami ni veliko takih, ki slepo verjame vsemu, kar naša vlada spravi v javnost.
Če se spomnite, smo pred pravim "izbruhom" svetovne gospodarske krize bili priča vsakodnevnim rekordnim cenam surove nafte in posledično tudi rekordnim cenam naftnih derivatov, katere potrebujemo, da se pripeljemo do službe, počitnic, sorodnikov,....
No, kronološko izgleda gibanje cen nafte in naftnih derivatov nekako takole:
Iz zgornjega sledi, da smo surovo nafto in derivate najdražje plačevali 15.7.2009 (in še 14 dni), najceneje pa je bilo od 2.12.2008 do 13.1.2009.
Za razlago -> maloprodajna cena naftnih derivatov je sestavljena iz prodajne cene ponudnika, trošarine in davka na dodano vrednost (cene so na liter goriva). Cene surove nafte pa se nanašajo na sod.
Malo matematike:
- od najvišje vrednosti 95 oktanskega bencina do danes, se je maloprodajna cena le-tega zmanjšala za 9,3%.
- od najvišje vrednosti 95 oktanskega bencina do danes, se je prodajna cena ponudnikov le-tega zmanjšala za 34%.
- od najvišje vrednosti 95 oktanskega bencina do danes, se je trošarina pri le-tem zgolj zviševala in je do danes večja za 36%
- od najvišje vrednosti surove nafte do danes, se je cena le-te zmanjšala za 45%.
- trošarina predstavlja 45% maloprodajne cene 95-oktanskega bencina.
- DDV se plača na prodajno ceno ponudnika + trošarino -> državi torej plačujemo davek na njeno dajatev.
Koliko naš narod še potrebuje, da bo uvidel, kam ta naša barka z imenom Slovenija potuje?